Otázky a odpovědi

Tombak.

Tombak  je slitina mědi a zinku.

 

Oproti ostatním mosazím obsahuje více mědi (80 - 90%).

Měď byla používaná ve starém Egyptě už 4 tis. let př. n. letopočtem.

Sléváním s jinými kovy vznikaly slitiny různých vlastností,

označované jako bronz.

Tombak se kromě  šperkařství používá např. k výrobě

dechových hudebních  nástrojů, nebo i nábojnic.

 

Jeho vzhled je dotvářený osobou,

která ho nosí, od tmavě hnědé až po zlatavý lesk. Vlhkem se může začít tvořit měděnka a to není dobré ani pro vás ani pro šperky. Dá se to napravit důkladným vysušením a vyčištěním suchým kartáčkem a následně přeleštit např. mikroutěrkou.

 

Alergie.

Tombak je slitina 80% mědi a 20% zinku. Pokud máte na jeden z kovů alergii může se pomoci výměnou částí, které mají styk s vaší kůží.  U náušnic připájet napevno stříbrný dřík místo tombakového,u svěšovaných vyměnit háček do ucha za stříbrný nebo pozlacený. Mám výběr od jednoduchých 20 Kč - ks až po dražší a elegantní 75 Kč - ks.

U náhrdelníků můžu vyměnit řetízek za kůži, organzovou stužku,... podle vašeho výběru.

Při těchto úpravách si za práci nic nepočítám.

Šperk vám např. zmokne...

Zabalte ho do savé látky a dejte do tepla. Vlahý radiátor, fén puštěný na studený vzduch. *Velkým horkem ryskujete poškození

šperku.Pokud se o mokrý takto postaráte, vyhnete se nepříjemné měděnce a budete ho dále nosit bezúhony.

Vypadlý kamínek.

Lepím je kvalitním dvousložkovým lepidlem pro tyto účely. Přesto se může přihodit ,že kamínek vypadne.

Pokud ho nestratite můžete si pomoci stejným spůsobem jak to dělám já. 

Jinak mi prosím dejte vědět a šperk vám dám zase dopořádku.

Kde se vzalo pasířství ?

Pasířství je příbuzným oborem uměleckého kovářství, má s kovářstvím také společné kořeny

v dávném zpra­covávání kovů za studena a má zároveň velmi blízký vztah ke zlatnictví a stříbrnictví.

Počátky pasířského řemesla v Evropě sahají do 13 století a 14 století, do doby rytířské slávy, kdy bylo potřeba pro boj a turnaje vyvinout speciální reprezentativní a ochranný oděv. S tím souvisela výroba pásů, na kterém meč visel a býval rytířským znamením. Od kovářů se oddělila skupina řemeslníků specialistů, vedle brnířů, platnéřů, helméřů, mečířů, štítařů a jiných řemesel vznikly též pasíři.

Pasíři zhotovovali pásy a různé okrasy tepané a ražené z mědi, mosazi, zlata, stříbra i z cínu. Ozdoby z drahých i obyčejných kovů našívali nebo nýtovali na kůži , brokát, samet, aksamit či hedvábné látky. Vyráběli je nejen pro rytíře, ale pro všechny stavy a pohlaví. Starověký oděv postrádal kapsy a tak lidé hojně nosili opasky, na které zavěšovali různé tašky a váčky do nichž schovávali peníze, klíče a různé drobnosti, které potřebovali mít u sebe.

Pasíři měli cech společně s měšečníky a tobolečníky.Podle privilegia Karla IV. měli v Praze sídlit jen na Novém městě, ale sídlili ve všech třech městech Pražských. V roce 1419 jich bylo napočteno 107. Pasíři od roku 1397 používali krámy na Koňském trhu. Řemeslníci přebývali ve velkém množství v dlouhé řadě domů u ohrady kláštera Panny Marie Sněžné. Ve 14 století se tato slepá ulička jmenovala Pasířská a toto jméno nesla až do začátku 20 století. A která, že to je? Dnešní ulice Palackého na Novém Městě.

image

Okolo roku 1800 bylo pasířství již samostatným řemeslem, které se učí dodnes. Dnešní pasířské řemeslo již  nevyrábí  pasy, ale řídí se potřebami dnešního života a trhu. Převzalo  mnoho ze zaniklých řemesel a tak každý pasíř musí zvládat z části řemeslo zámečníka, soustružníka, brusiče leštiče, cizeléra, patinéra i kovotepce. Při výrobě se dodnes používají stejné techniky jako před mnoha staletími, moderní nářadí a stroje pomohly odstranit jen namáhavou práci a zvýšit kvalitu výrobků. Kromě zručnosti potřebuje hlavně výtvarný cit a lásku k řemeslu

Aktuálně :

V této rubrice nejsou žádné články.

      " IRSKÝ TANEC " ANEB JAK SE RODÍ V MOJÍ DÍLNĚ.

 
Jak vzniká nový šperk ?
Ptáte se jak se stalo že vznikl ?
Nemusí to být tajemství.
Postupně jsem tvorbu zdokumentovala pro Vaší představu jak se vytváří a co to obnáší než-li spatří světlo světa nový šperk na přání .
 
 
Zákaznice si přála náhrdelník který  by měl vyjadřovat pocity i její vřelý vstah k irské zemi, tanci který  je rytmický a je v něm mnoho energie. 
Pro mě otázka jak uchopit tradici s radostným a rytmickým tancem proloženými barvami kamenů, dát výraz, velikost a styl celku který by měl ladit s následnými šperky do soupravy k náušnicím, náramku a prstenu.
Nejprve jsem si vyhledala Irsko.  Zem, krajinu, hisorii a k tomu přemítání si pustila irskou hudbu.Tak vznikl nejprve náhrdelník a následně celá souprava šperků.

Náhrdelník s  přírodními kameny.

Centrálním měsíčním kamenem 3 x 1,8 cm s kulatými muglemi zeleného avanturínu a růženínu, perlou říční a třemi  mugličkami, imitací českého granátu.

Skládá se ze dvou částí a tak je pohyblivý a stále jakoby roztančený.

Délka 16 cm a šířka 6 cm.

Řetízek je dlouhý 58 cm s možností upravení na tři různé délky.

.................................................................................................

Od návrhu až po úplnou realizaci 72 hodin práce.

Mnoho různého nářadí a rozmanité práce, čekání až zaschne pájka, než se každá z částí odmoří v kyselině. Krok za krokem k cíli.

Tady vidíte hotový náhrdelník z ohně a omořený v kyselině. Ještě upravit a připájet starý, krásný kousek filigránu. Znova čekání na dozrání pájky, oheň a kyselina, spousta vody a pak sušení....

Čeká ho smirkování, aby spoje byly čisté a vše bylo hladké, pak patinování a stírání do podoby starobronzu, lakování, vybrušování, fasování i lepení a montáž řetízku se zapínáním.

Na závěr mě čeká práce šití originálního obalu sladěného s hotovým náhrdelníkem.

Na úplný závěr je focení a focení a... hledání světla, tak aby jste mohli vidět hotový šperk ze všech stran co nejvíc podobný realitě. 

Irský tanecIrský tanec

Irský tanec pokračování...

 

       
     
       
 
       
 
       
      

 

Moje malá GALERIE

Ohel adom.

Červený stan setkávání...V židovské kultuře místo, kde odpočívaly, sdílely své radosti a bolesti ženy když byl čas rodit a nebo jejich lunární dny a když potom vyšly ven....docela jim závidím.  
+

Tulipánky.

  Náušničky se zavěšenou říční perlou a barevné glazury.
+

Audrey 1+2

U těchto náhrdelníků mi byla inspirací móda šedesátých let minulého století. Byla elegantní a přitom velice hravá. Barevné glazury a skleněné kameny.   
+

Nový den.

Ráno, kdy se probudíte a můžete se nadechnout, nic vás netíží a myšlenky se teprve začínají rodit. Chalcedon, říční perly, zavěšený sodalit. 
+

Kousek moře.

Náhrdelník se skládá ze dvou částí a "záclonky" z řetízků ukončených tyrkysky. V pohybu se rozvlní.Je lehoučký. Opál je kámen, který reaguje na změnu světla a šperk tak oživuje. Pro ty, kdo milují moře.  
+

Maria.

Náhrdelník v štíhlém provedení, 16 cm. S použitím  filigránu, perletě a vinutky.   Ve spodní části jsou zavěšené růženíny.    
+

Rosaline.

Trocha snění.... Náhrdelník, kde je dominantní perleť zobrazující měsíc v úplňku. Na přisazené větvičce jsou polodrahokamy růženíny, křišťál podložený Ag v popdobě fólie a průsvitná zelinkavá glazura. Délka 8 cm. Článkový řetízek se zapíná do levé části náhrdelníku.    
+

Náramk "hadí"... a sedm jadeitů.

Náramek vyrobený z obecného kovu - Tombaku. Použila jsem 7 oválných jadeitů a průsvitné zelinkavé glazury. Jemným dotažením k ruce, dobře drží. Nosí se na paži nebo na předloktí.    
+

Sarah.

Náušnice na puzetu s titanovým dříkem dlouhé 8 cm. Z pevné a volně zavěšené části zdobené skleněnými kameny. Tento pár je jeden jediný. Vyrobit jde pouze podobný. Filigrán pochází z mojí sbírky z 30let min. století.  
+

Viktorie

Náušničky, které patří k těm drobnějším.          Upnutí je titanový dřík a puzetka.
+

Zakázkové práce.

Práce na zakázku .

Jsou časově náročnější. Počítejte prosím minimálně s čtyřtýdenní dodací lhůtou .        
+

Inspirace-secese.

Svícen s tepanými listy a  dominantními, skleněnými kameny .Výška 21cm          
+

Dlouhý.

Ruční práce, která je časově náročná. Svícen je na tři čajové svíčky a dělám ho i v jiných barevných úpravách. Dodací lhůta je čtyři týdny po objednání. Je dlouhý 16cm a vysoký 10cm.  
+